Kaş Hakkında

Kaş köyleri edinilen belge ve buluntulara göre, Lykia medeniyetinin en önemli bölgesidir. Teke yarımadası sahillerinin M.Ö. 6 bin yılı öncesinden beri iskan edildiği bilinmektedir. Kas arazi kesiminin batisinda ve denize bakan bir tepede kurulmustur. Şehir daha sonra genişlemiş ve kuzeybatıya dogru büyümüştür. Kaş’ın doğu ve kuzeyinde yer alan dağlarda birçok kaya mezarı bulunmaktadır.

Lykia yazılarını taşıyan kaya mezarlari “Ionik” tarzda şekillendirilmiştir. Kaş’ın eski ismi Antiphellos’tur. Bu isimden de anlaşılacağı gibi şehir bir Lykia şehridir.

Kaş; yüzölçümü 2231 km kare olan bir ilçedir. Batıda Esen Çayi ile Fethiye’den (Muğla) ayrılır. Doğuda Kale (Demre)’ye kuzeyde ise Elmalı ilçesine komsudur. Antalya’ya 168 km. mesafede ve Akdeniz’de ise Meis adası ile karşi karşıya olup, bu ada vasıtasıyla Yunanistan ile komşudur. Kaş’ın sahil uzunluğu 70 km civarındadır. Kaş’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Deniz seviyesinden 700 m. yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yüksek kesimlerde ise karasal iklim etkisindedir.

Tertemiz Plaj

Tertemiz Plaj

Tertemiz Plaj

Tertemiz Plaj

Tertemiz Plaj

Ala Carte Restaurant

Ala Carte Restaurant

Köy Kahvaltısı